Haber

Enerji Yönetim Birimi bilgilendirme toplantısı yapıldı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Toplantıya Kayseri Vali Yardımcısı Şenol Esmer’in yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ve yetkilileri katıldı.

Vali Yardımcısı Şenol Esmer toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Kurum ve kuruluşlarda güç verimliliğinin artırılmasına yönelik hedefler on birinci kalkınma planı, çeşitli strateji belgeleri ve eylem planları gibi ulusal metinlerde tanımlanmıştır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı’nın 2019/18 sayılı genelgesinde; Güç verimliliği yasasına göre, 2023 yılı sonuna kadar güç yöneticisi atama zorunluluğu olan kamu binalarında temel güç tasarrufu sağlanması amaçlandı. Bu kapsama giren kamu binalarının belirlenmesinde ölçü, 10.000 m2’nin üzerindeki toplam inşaat alanıdır. veya 250 TEP’in (ton eşdeğer petrol) üzerindeki güç tüketimi.” söz konusu

Vali Yardımcısı Şenol Esmer, Kayseri’de bu kapsama giren binaların tespiti, enerji tasarrufu sağlanması ve çalışmaların koordineli bir şekilde yürütülmesi amacıyla Ekim 2022’de Valiliğimize bağlı “Kayseri Enerji Yönetim Birimi” kurulduğunu bildirdi. biçim. Enerji Yönetim Birimi’nin çalışma usul ve esaslarını belirlemek üzere bir yönerge hazırladık. Şu anda bu birim; Mevzuat kapsamında çalışmalarına devam etmektedir.” dedi.

Vali Yardımcısı Şenol Esmer, konuşmasının devamında Kayseri’de 10.000 m2 ve üzeri binalar ile 250 TEP güç tüketen binaların belirlendiğini, bu kapsamda yer alan 22 kurum için toplam 54 bina bulunduğunu, kurumların sahip olduğu güç yönetimi-verimlilik-tasarruf konularında farkındalık, bakış açısının sadece elektrik tasarrufu değil, elimizdeki kaynakları hem ısıtma hem de aydınlatma açısından aktif ve verimli kullanmak olması gerektiğini belirtti.

Son olarak Vali Yardımcısı Şenol Esmer, “Kurumlar eksikliklerini tespit etmeli ve yapılan tespitlere göre eksiklikleri giderecek çözümler geliştirmelidir. İl Enerji Yönetim Birimi koordinasyonunda kurumsal bazda minimum enerji tasarrufu hedefine ulaşmak için gerekli çalışmaları yapmalılar.” söz konusu

serdivan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu