Haber

Karşıyaka’da Ata Tohumu Bereketi

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, 6 ay önce açılışını yaptığı Karşıyaka Tohum Bohçası – Şehit Muhittin ve Ayşe Dudu Sağıroğlu Atalık Tohum Merkezi’ni ziyaret etti. Karşıyaka Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı merkezde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Tugay, emekli polis Ayşe Dudu Sağıroğlu, ziraat mühendisi Tuba Dozova Salman ve gönüllülere özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

 

NE YAPILDI?

Atalık Tohumculuk Merkezi’nde 6 aylık süreçte 200 bin tohum paketlenerek hem Karşıyakalılar hem de Türkiye’nin farklı noktalarındaki vatandaşlara ulaştırıldı. Bostanlı Hoş Sanatlar Parkı içinde yer alan merkezde domatesten mısıra, biberden salatalığa kadar farklı çeşitlerde 1500 civarında atalık tohum bulunuyor. Bunlar her zaman ekilir, çoğaltılır ve ücretsiz olarak halkla paylaşılır. Tohumdan da fidan üretilerek talepte bulunan vatandaşlara veriliyor.

 

DANIŞMANLIK DESTEĞİ

Ayrıca merkezden tohum alan bireylere hatasız üretim yapabilmeleri için danışmanlık bazında sunulmaktadır. Noktalarda tohumların ekimi, çimlenmesi, hasadı ve çoğaltılması ile ilgili bilgiler verilmektedir. Vatandaşlar ürettikten sonra tohumlarını çoğaltarak merkeze geri getiriyor ve tohum takası ile sürdürülebilir üretime katkı sağlıyor. Dileyenler paketleme çalışmalarına da destek olabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu