Haber

TİP Samsun İl teşkilatı Can Atalay için harekete geçti

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Türkiye Personel Partisi (TİP) SamsunHatay il teşkilatından milletvekili seçilmesine rağmen serbest bırakılmayanlar. Can Atalay Özgürlük istiyordu. TİP adına açıklama yapan Onur Çelik, “Can Atalay seçileli 3 hafta olmasına rağmen neden tahliye olmadı?”

Türkiye Personel Partisi (TİP) Samsun İl Örgütü, Hatay’dan Milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Can Atalay’ı protesto ederek, Atalay’ın serbest bırakılmasını istedi.

“ŞİRKETİMİZ HALA HAPİSHANEDE TUTULUYOR”

Samsun İl Teşkilatı adına konuşan Onur Çelik şunları söyledi:

“Yargıtay’daki dava süreci devam ederken hukuka aykırı bir şekilde cezaevinde bulunan Avukat Can Atalay, 14 Mayıs milletvekili seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay Milletvekili seçildi. Oy Sonuçların mutlaklaşmasının ardından Can Atalay, geçtiğimiz Cuma günü avukatları aracılığıyla milletvekilliğini alarak TBMM’ye milletvekili olarak kaydoldu ancak seçilmiş milletvekilimiz tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde tutsak olduğu için milletvekilliği yapılamadı. yemin edemedi ve göreve başlayamadı. Avukatlarının Can Atalay’ın tahliyesi için Yargıtay’a yaptığı başvuru günlerdir cevapsız kaldı ve arkadaşımız halen cezaevinde.

“ANAYASA’NIN 83. MADDESİNİ UYGULAYIN”

Durum her anlamda anayasaya aykırıdır ve Yargıtay, Anayasa’nın emrettiği kararı uygulamamakta ısrar etmektedir. Seçilmiş Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tutukluluk halinin devam etmesi, Anayasa’nın 83. aşağıdaki gibi; Seçimden önce veya sonra suç işlediği iddia edilen milletvekili, Meclis kararı olmaksızın tutuklanamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Anlamı net olan Anayasa kararı açıkken, başta Yargıtay savcıları olmak üzere yetkililere soruyoruz. Can Atalay seçileli 3 hafta olmasına rağmen neden serbest bırakılmadı? Can Atalay neden TBMM’de yemin edip görevine başlayamadı?

Kaynak: ANKA / Siyaset

haberderepazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu