Haber

İlber Ortaylı’dan Seçmene Çağrı: “Allah’ı Seven Çıksın”

Tarihçi İlber Ortaylı, 14 Mayıs seçimlerinde sandık başına gitmeyen seçmeni davet etti.

‘Vatanını gerçekten seviyorsan Allah’ını seven çıksın’

‘Ülkeni gerçekten seviyorsan, geleceğini düşünüyorsan çıkarsın’ diyen Tarihçi Prof. İlber Ortaylı, 14 Mayıs seçimlerinde sandık başına gitmeyen seçmenlere 28 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı seçimi yapılması çağrısında bulundu.

Sözcü’den Ruhat Mengi’ye konuşan Tarihçi İlber Ortaylı, yurtdışındaki seçmeni ‘Lütfen kendi memleketinizin durumunu düşünün’ uyarısında bulundu.

“8 milyonu bir haftada sandığa göndermek kolay değil”

Ortaylı, 14 Mayıs seçimlerinde sandık başına gitmeyenlerin sorusuna yanıt olarak şunları söyledi:

O 8 milyonu bir haftada sandığa göndermek kolay değil. Ve tabii ki şunu da söyleyeyim; Şimdi tekrar seçim yapıldığında seçmen sayısı kaç milyon artacak bilmiyorum ama yurtdışındaki Türklerimizin çoğu çifte vatandaş, o çifte vatandaş memlekette ekmeğini yediği partilerle ilgilenmiyor. Seçim günü koltuklarından kalkıp tavlayı bırakmıyorlar ama Türkiye seçimlerinde yüzde 70’i konsolosluklara saldırıp oy kullanıyor. Ben de onlara; Lütfen ülkenizin durumunu düşünün, şu veya bu partiye oy verin demiyorum ama lütfen bir daha düşünün, “ne yapabiliriz?” Bilinçli oy çok değerli. Türkiye’de oy kullanmayan 8 milyon kişiye şunu söylemek istiyorum; Hani derler ya ‘Allahını seven çıksın’, gerçekten vatanını seversen, geleceğini düşünürsen ortaya çıkarsın. Dışarı çıkmayanların nerelerde olduğu ortada, seçimden dolayı bazı sıkıntıların olduğu da ortada ama seçim zamanı evinde oturan adamın Türkiye için kabul edilebilir bir vatandaş tipi olmadığını düşünüyorum. ona odaklanmak gerekiyor.’

simav-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu