Ekonomi

Türkiye’nin Hemen Her İlinde Rüzgar Enerjisi Potansiyeli Bulunmaktadır

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Genel Başkan Yardımcısı Ebru Arıcı, Türkiye’nin hemen her ilinin rüzgar enerjisi üretiminde potansiyel bulunduğunu belirtti.

İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası ve TÜREB iş birliğiyle rüzgar enerjisi sektörünü ve sunduğu fırsatları aktarmak, rüzgar enerjisi kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla İZTO’da Türkiye’de Rüzgar Enerjisi konulu toplantı düzenlendi. temiz enerji ve bu konuda farkındalığın arttırılması.

Toplantıda konuşan TÜREB Başkan Yardımcısı Arıcı, kurulu rüzgar enerjisinin 12 bin megavat civarında olduğunu ve ülke genelinde 4 bin 300 rüzgar türbininin bulunduğunu belirtti.

Elektrik enerjisinde kurulu gücün yaklaşık yüzde 11’inin rüzgar enerjisinden karşılandığını belirten Arıcı, Karadeniz’in yatırım yapılamayan alanları ve korunan alanlar hariç tutulduğunda Türkiye’deki hemen hemen her ilin rüzgar enerjisi potansiyeline sahip olduğunu sözlerine ekledi.

TÜREB Genel Sekreteri İskender Kökey, İzmir’in kule, dişli ve kanat üretiminin yanı sıra rüzgar enerjisi kurulu kapasitesiyle rüzgar endüstrisinin başkenti olduğunu söyledi. Üretimin yüzde 70-80’inin ihraç edildiğinin altını çizen Kökey, sanayinin bu alanda gelişme potansiyeline dikkat çekti.

Toplantıda Ateş Rüzgar Enerjisi Tedarikçi Geliştirme Müdürü Uğur Uzar ve TPI Composites Türkiye Tedarikçi Kalite Müdürü Cenk Gitmez de üretim süreçlerini anlattı.

haber-karayazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu